TurkishEnglishGermany
Googleseouzmani.net ile AdWords maliyetleriniz artık kabus değil...
SEO Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Google algoritması yaklaşık 200 kritere değer veren bir matematik işlemidir. Bu kriterlerden kat sayısı yüksek olanlara ilgi göstererek bir çok doğruyu birlikte yaparsanız, söz konusu algoritmanın sektörde en değerli sitelerinden birisi olursunuz ve google tarafından öncelik verilirsiniz.Önemli olan önemli kriterlere etki etmeyi bilmektir.

Genellikle ülkemizde bu kelime yazıldığı gibi telaffuz ediliyor ancak bazıları ingilizce bir kısaltma olması nedeniyle es-i-o şeklinde telaffuz edebiliyor. Search Engine Optimization kelimesinin kısaltması olan SEO, türkçemizde “arama motoru optimizasyonu” olarak ifade edilmektedir.

Peki nedir arama motoru optimizasyonu? Dünyada en çok kullanılan arama motoru hepimizin malumu Google’dır. Dolayısıyla Google Seo denmesi kabul edilebilir. Google kullanım oranı dünyada %80 civarında iken ülkemizde %99 civarında kabul edilmektedir.

Bu anlamda arama motoru optimizasyonunu değerlendirirken Google algoritmasını ele almak gerekir. Google, web üzerindeki milyonlarca siteyi tasnif etmek, belli bir sıraya koymak, kullanıcılara aradıkları kelimelere ilişkin en doğru ve işe yarar sonucu ulaştırabilmek için yaklaşık 7.000 mühendis ile çalışmaktadır. SEO yapabilmek için öncelikle bu algoritmanın mantığını anlamak gerekir. Bu algoritma kullanıcılara en doğru bilgiyi ya da aranan kelimeye yönelik en uygun, mantıklı siteyi sunmayı esas alır. Bu algoritma seocu diye tabir ettiğimiz insanları hiç önemsemez. Seocular yani arama motoru optimizasyonu ile uğraşanlar bu işi bilmeden, algoritmayı anlamadan yaparlarsa ve olayı sadece backlinkten ibaret olarak kabul ederlerse bu algoritma kriteleri için “spam” yayan bir site olarak kabul edilebilir ve site zararlı göründüğünden kullanıcılara sunulmaz. Bu da sandbox diye tabir ettiğimiz durumdur.

Bir kelimede sandboxdaysanız; ne kadar zorlaysanız zorlayın patinaj yaparsınız çünkü sandbox Türkçeye çevrildiğinde kumhavuzu anlamına gelir, debelendikçe batarsınız. En iyisi oturun, sakin olun, sitenize güncel içerikler koyun ve bu durumun geçmesini bekleyin. Sizi sandboxtan çıkaracağını taahhüt eden “seocu”lara da kulak asmayın. Sandbox olayını geçiyorum. Beraber düşünelim; siz Google olun ve elinizde bir sektörde veya bir anahtar kelimede 5000 site olduğunu düşünün. Bunlardan hangi 10 tanesini ilk sayfaya koyarsınız? mükemmel bir içeriği olanı mı, harika bir tasarıma sahip olanı mı, forumlarda en çok konuşulanı mı, önemli bir siteden tavsiye edileni mi, sürekli güncel tutulanı mı, kendi sektöründen refere edileni mi, alakasız yüzlerce yerden tavsiye edileni mi, bir yerden ama sağlam yerden önerileni mi? daha neler, neler? hepsini mi yapmalı yoksa? ya spam olarak anlaşılırsa bu işlemler?bunların hepsi 1 aya sığar mı? kafanız karıştı değil mi? boşverin herkes işini yapsın; ben seo yaptığım sektörlere ve “ne kadar kolay bir işmiş bu sektör, insanlar nerelerden para kazanıyormuş” dediğim her sektöre el atsaydım, bugün en az yüz ofis açıp her bir sektörden para kazanmaya çalışıyor olurdum halbuki her işin bir bilinmeyeni, bir anlatılamayanı, ifade edilemeyeni, içine girince anlaşılanı yani bir şekilde bir zorluğu, püf noktası var. o yüzden bırakın seo’yu bilenler yapsın.

Nasıl web tasarım için, dükkan kirası için, eleman için bir miktar ayırıyorsanız, google’da ilk sayfada bir yer “kiralamak” için de bir bütçe ayırın. Milyonlarca kişinin açılış sayfası olan ve adres çubuğu yerine sitenin tam isminin bile yazıldığı yer olan GOOGLE buna değer…

01 Haziran 2017 tarihinde kategorisine eklendi. 3614 kez okundu
YORUM YOK
YORUM YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapın.

WhatsApp chat